ayı üzümü Google

Ayı Üzümünün Sağlıktaki Faydaları

Ayı üzümü (itüzümü) : Fundagillerden; küçük taneler halinde kırmızı renkli yemişleri olan, tüylü bir bitkidir.1-3 metre yüksekliğindedir. Her mevsimde yaprakları vardır. Makilerde bulunur. Dalları kırmızımtırak kahverengidir.

Ayı Üzümü Yaprakları şimşir yapraklarına benzer. İçinde Hydrochinone vardır. Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Ev ilaçlarında yaprakları kullanılır.

Ayı Üzümünün Faydaları

Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Ayı Üzümü Nasıl Kullanılır?

bir litre suya 60 gram katılar ve kaynatılır. Bu şekilde hazırlanan çay içildiğinde prostatın büyümesini engellemektedir. Ayrıca taş düşürür ve idrar yolu iltihabını söker. Ayı üzümü meyveleri yuvarlaktır ve kırmızı renktedir.

Avrupa’da yaygın olarak yetişmekte olan bu bitki ülkemizde iğne yapraklı ormanlarda ve taşlıklarda yetişmektedir.

Özellikle ülkemizde Kaçkar Dağları’nda bolca yetişmekte olup yapraklarından elde edilen çaya Sapanca çayı denmektedir. Eski şifa kitaplarında bu bitki bolca karışım tariflerinde bulunmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>