atkuyruğu Google

At Kuyruğu Otunun Sağlıktaki Faydaları

Atkuyruğu (zemberekotu) : Atkuyruğugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. at kuyruğu çayının faydaları arasında, böbrek taşları, böbrek kumlarının dökülmesi, böbrek sancısının, ve adet sancısının giderilmesi de yer almaktadır.

At Kuyruğu Otunun Faydaları

İdrar tutukluğunu giderir. İdrarı artırır. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. İdrar torbasındaki iltihabı giderir. Kan işemeyi keser. Albümin miktarını düşürür.

Zatülcenp ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Nikris ve romatizmanın şikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

At Kuyruğu Otu Nasıl Kullanılır?

at kuyruğunun, toprağın üstünde kalan kısımları, suyun içerisine atılıp 15 dakika kaynatılmalıdır. At kuyruğu çayının bu şekilde yapılabilmesi için, bir litre su, ve 25 gram at kuyruğu gerekmektedir.

At kuyruğundan bu anlamda yararlanmak isteyenlerin, at kuyruğunun, toprağın üstünde kalan kısımları ile, sinirli ot, ıhlamur çiçeği yaprakları, ve yaban elması yaprağını birlikte kaynatarak içmeleri gerekmektedir.

Belirtilen şekilde uygulanan çayın içerisine bal ilave edilip, tatlandırıldıktan sonra çocuklara da içirilerek, gece işemelerinin ortadan kaldırılması sağlanabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>