atkestanesi Google

At Kestanesinin Sağlıktaki Faydaları

Atkestanesi (hindkestanesi) : Atkestanegiller familyasından; süs olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. İçinde nişasta, saponin ve yağ vardır.

At Kestanesinin Faydaları

Kabuklarından yapılan ilaçlar ateşi düşürür. Vücuda kuvvet verir. Tohumları ise romatizma ve mafsal ağrılarını giderir. Varis flebit ve basur memelerinin tedavisinde ve deri çatlaklarını gidermekte kullanılır.

varis şikayetlerini azaltan bir etkiden de söz etmek mümkündür. Varis problemi olanların kullanabileceği at kestanesi, dolaşımı düzenlerken, bunun yanı sıra varis ağrılarını hafifletmeye de yardımcıdır. At kestanesinin faydalarından bir diğeri de basura karşı iyi gelen etkisidir. At kestanesi, hem kılcal damarlardaki kanamayı durdurabilecek bir etkiye sahiptir; hem de damar esnekliği sağlayan bir özelliği bulunmaktadır.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

at kestanesinin zehirli bir bitki olduğu unutulmamalı; ve sadece tohumlarından, at kestanesi hakkında bilgi sahibi olan kişiler yardımı ile kullanılmalıdır. At kestanesinin zehirli bir bitki olduğu hatırlatılarak, at kestanesinin zararlarından da söz edebilmek gerekmektedir. At kestanesinin zararlarına maruz kalmak istemeyen hamile bayanların, at kestanesini, doktorun haberi dışında kullanmamaları önerilmektedir.

Vücudunda kanama problemleri yaşayanlar; ve kan inceltici ilaçlar kullananlar için de at kestanesinin zararlarından söz etmek olasıdır. At kestanesinin zararları arasında bulantıdan; ve kaşıntıdan da söz etmek gerekmektedir.

At kestanesinin zararlarından bir başkası da böbrekler üzerindeki etkisidir. At kestanesinin böbreklere zarar vermemesi için yüksek dozlarda kullanılmaması gerekmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>