asma Google

Asma Yaprağının Sağlıktaki Faydaları

Asma (vitis) : Asmagiller familyasından tırmanıcı, uzun ömürlü, ağaçsı bir bitkidir. Mayıs-Haziran ayları arasında çiçek açar. Gövdesi üzerindeki kabuklar zamanla esmerleşip şeritler halinde dökülür. Çiçekleri küçük, yeşilimsi renktedir. Yapraklarının taban kısmı kalp şeklindedir. Kenarları dişli ve ucu sivridir. Üst yüzleri tüysüz, alt yüzleri ise tüylüdür. Meyvelerine üzüm denir. Kuru veya yaş olarak yenir.

Asma Yaprağının Faydaları

Asma Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshali durdurur. Asmadan alınan genç sürgünlerin böcek sokmalarında, zehiri aldığı bilinmelidir. Asmanın meyveleri ise, gastrit probleminden korunmaya katkı sağlamaktadır. Asma yapraklarının taze dallarının ısıtılarak, eklem ağrılarına harici kullanım ile, tedavi edici bir etki gösterdiğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Asmanın faydaları arasında kan yapıcı etkisinden de söz etmek gerekir; asmanın faydalarından kan yapıcı olarak yararlanılacaksa, asma meyvelerinin az miktarda kurutulması; ve daha sonra da gün içerisinde 15 ya da 20 adet yenilmesi gerekmektedir.

çıbanların çabuk iyileşmesine olan katkısından da söz etmek gerekmektedir. Bu anlamda asma yapraklarının taze olanlarından yararlanmak gerekmektedir. Ezilen asma yapraklarının, çıbanların üzerine harici olarak uygulanması gerekmektedir. Asma dallarının suyu ise, saçı güçlendirmek, ve canlandırmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle, asma dallarının çayının hazırlanması, ve elde edilen bu çay ile de saçların yıkanması gerekmektedir.

Asma yapraklarından infüzyon hazırlanması; ve hazırlanan bu infüzyonun, günde üç sefer, ve yemeklerden sonra birer bardak olmak kaydı ile içilmesi önerilmektedir. Asmanın faydalarından bir başkası ise, soğuk algınlığı, ve nezle tedavisine olan katkısıdır. Asmanın faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenlerin, asmanın meyvelerinden pekmez elde etmeleri, ve bu pekmezi yemeleri gerekmektedir
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>