aslanağzı Google

Aslan Ağzı Çiçeği Sağlıktaki Faydaları

Aslanağzı (kurtağzı) : Aslanağzıgiller familyasından; türlü renkte, güzel bir bitkidir. Kokusuzdur. Daha ziyade süs bitkisi olarak kullanılır.

Aslanağzının bahçelerde insan eliyle yetiştirilen çeşitleri Akdeniz çevresinde yaygın olan Antirrhinum majus türünden üretilmiştir. Bitkinin doğadaki türleri kayalık yerlerde yetiştiği için, çiçeğin erkek organlarını ve dişi organlarının tepeciğini sert rüzgarlardan koruyabilmek üzere taçyapraklar sıkıca kapanmıştır

Toprak arısı ya da yaban arısı gibi güçlü böcekler çiçeğin kadifemsi tüylü dudaklarını aralayarak çiçek tozlarını bir çiçekten öbürüne taşıyabilir.

Aslan Ağzı Çiçeğinin Faydaları

- Balgam söktürür.
- Bronşit’te rahatlık verir.

Aslan Ağzı Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Genellikle sıcak iklimlerde yetişir ve yaprağı kullanılır. Çeşitli renkleri mevcuttur ve kokusu güzeldir. Süs bitkisi olarak da kullanılır.

Aslan Ağzı Çiçeği Zararları

Aslanağzı gelişi güzel, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir. Hatta yüksek miktarda aslanağzı ölüme bile neden olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>