antep fıstığı Google

Antep Fıstığının Sağlıktaki Faydaları

Antepfıstığı ağacı menengiç ağacının (Pistacia terebinthus) üzerine aşı yapılarak elde edilir. 2-10 m arasında boylanır. Kışın dökülen 3-5 yaprakçıklı yaprakları, yeşil renkli, sert, kalın ve tüysüzdür. Çok değerli bir çerez olan meyveleri salkımsıdır. Her biri 1.5-2 cm uzunlukta ve oval biçimlidir, ikiye ayrılabilen sert kabukları vardır. Kabuğun içinde, ince kırmızı bir kabukla kaplı yeşil bir tohum bulunur.

Antep fıstığı (şam fıstığı) : Antepfıstığıgiller familyasındandır; Gaziantep havalisinde yetiştirilen, 5-10 metre yüksekliğinde bir ağaç ve bunun meyvesidir. İçeriğinde sabit yağ, sakkaroz ve proteinli maddeler vardır.

Antep Fıstığının Faydaları

- Vücudun gelişmesini sağlamaya iyi gelir.
- Bedeni ve zihni gücü arttırır.
- Cinsel istekleri kamçılar.
- Böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir.
- Göğsü yumuşatır,
- öksürük söktürür.

Antep Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Kan şekerinin yükselmesini önlemekte destekleyici olduğu için şeker hastalarına önerilir. Ezilip dövülerek su ve şekerle karıştırıldığında elde edilen şurubun balgam söktürücü, bronşit iyileştirici etkileri vardır.

Günde 10-12 tane yenilen iç antepfıstığı,vücudun gmeşhurk yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. 100 g antepfıstığı vücudun günlük protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35”ini karşılayabilmektedir. Antepfıstığında kolestrol yoktur Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>