altınbaşak otu Google

Altınbaşak Otunun Sağlıktaki Faydaları

Altınbaşakotu (solidago officinalis) : İdrar tutukluğu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çeşit bitkidir. Bileşikgiller familyasından olan bitki, orman kenarlarında, hendeklerin içerisinde ve eğimli çayırlarda bolca yetişir. Yapısı tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli olan bitki, Avrupa ve İngiltere bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.

Altınbaşak otu Ağustos’ta çiçeklenme döneminde, orta bölümünden koparılarak, gölgede kurutulur. İyice kurutulduktan sonra, özelliğini kaybetmemesi için özellikle kapalı olarak saklanması gereklidir. Altınbaşak otunun bileşiminde, saponin, flauvonit, fenol glikozit türevler, eter yağ türevleri ile P vitamini bulunur.

Altınbaşak Otunun Faydaları

İdrar söktürme ve idrar yollarındaki kumları ve taşları eritme üzerinde etkilidir. Nefrit rahatsızlığında yani böbrek iltihaplanmasında şifalı özelliği unutulmamalıdır. Mesane ve idrar yolları iltihapları için tedavi edicidir. Çocukların yatak ıslatma ve idrar tutamama sorunlarını giderdiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında romatizma, varis, eklem iltihapları, mide ve bağırsak gazlarının giderilmesi ve bulantıları önleme de oldukça yaralıdır.

Altınbaşak Otu Nasıl Kullanılır?

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>