altın kökü Google

Altın Kökü Bitkisi Sağlıktaki Faydaları

Altınkökü (ipeka) : Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Tipik bir Brezilya bitkisidir. Her, mevsim yeşildir, ortalama 40 cm. boyundadır. Köklerinden yararlanılır, kullanılacağı zaman kökler top haline, getirilir veya suyla karıştırılarak içirilir. Çiçekleri ve kökleri oldukça şifalı bir bitki olan altın kökü otu (ipeka) içerisinde uçucu yağ da barındırmaktadır.

Altın Kökü ipeka Faydaları

Mide duvarlarını tahriş edici özelliğinden dolayı İyi bir balgam söktürücüdür. Bulantı ve kusmaya sebep verir. Kanlı ishal hastalığını iyileştirir. Amipli karaciğer iltihabı ve karaciğer amip apsesinde şifa verici bir özellik taşır.

Fazla kullanıldığı taktirde ishal, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp atışlarının ritmini bozma gibi yan etkileri vardır. Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır. Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. Müzmin bronşitte ifrazatı artırır.

Altın Kökü ipeka Nasıl Kullanılır?

yaprakları ya da kökü kaynatılarak tüketilebildiği gibi, bu bitkinin aşırı tüketilmesi durumunda, ishal ya da kusma gibi, olumsuz belirtiler oluşur. Dolayısıyla, altın kökünün faydaları bir yana, zararlı özellikleri açığa çıkmış olur. Bu bağlamda şifalı bitkilerin dozunda ve doğru şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır.

Doğru şekilde ve kullanılması gereken miktarda tüketilmesi durumunda oldukça şifalı bir bitki olan altın kökü bitkisi, harici ya da dahili şekilde kullanım için hazırlanabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>