akhuşağacı Google

Akhuş Ağacının Sağlıktaki Faydaları

Akhuş ağacı (kayınağacı) : Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır. Meyveleri küçüktür. Yaprakları ilkbahar aylarında toplanıp kurutulur. Akhuş ağacı Nemli topraklarda yetişir.

Akhuş ağacının yaprakları üst kısmı açık yeşil, alt kısmı ise daha çok soluk yeşil renktedir. Akhuş ağacının meyveleri küçük, çiçekleri ise püskül şeklinde büyümektedir. Halk dilinde kayın ağacı olarak da bilinir.

Akhuş Ağacının Faydaları

İdrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Şişmanlamayı önler. Romatizma ağrılarını dinlendirir. Ayak kokularını keser. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliğinin sebep olduğu idrar tutukluğunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır.

Akhuş Ağacı Nasıl Kullanılır?

Ahkuş Ağacı yaprakları genellikle Nisan ve Haziran aylarında toplanarak kurutulur. kurutulan yapraklar 1 litrelik suya yaklaşık 40 gram koyularak 2 dakika süreyle kaynatılır. 2 dakika boyunca kaynatılan akhuş ağacı yaprakları 20 dakika suda bekletilerek demlendirilir daha sonra süzülerek hazır hale getirilir.

Akhuş ağacı yaprak çayı günde 3 veya 4 adet içilmesi tavsiye edilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>