akasya Google

Akasyanın Sağlıktaki Faydaları

Akasya (salkımağacı) : Akasya ağacının bitkisi Mimozagillerin (Kostumlugiller) bir alt grubu olup bu grupta 900 Akasya türü mevcuttur. Bunların en önemlileri; Zamk Akasyası; Acacia Senegal, Kaşu Akasyası; Acacia catechu, Aroma Akasyası; Acacia farnesiana ve Sahte Akasyayı; Robinia psedocacia’ı sayabiliriz.

Akasyadan elde edilen zamkın tıbbi maksatla kullanılması binlerce yıl eskiye dayanır. Çok eskilerden belli şeker, tutkal, boya maddesi, draje ve bazı maddelerin yapımında ana katkı maddesi olarak kullanılmıştır. İsminden de anlaşılacağı gibi bu bitki Senegal ve Sudan gibi Sahranın etrafındaki ülkelerde yetişir. Yani tropik bir bitkidir.

Akasyanın Faydaları

Nefes darlığını giderir. Astımın şikayetlerini giderir. Solunum yollarını rahatlatıcı etkiye sahiptir. İdrar ve sindirim yollarındaki iltihaplanmalar için koruyucu, yumuşatıcı bir örtü görevi görmektedir. Değişik büzücükler ve öksürük üzerinde etkili bir bitkidir. Nezle ve boğaz ağrılarına iyi geldiği gibi ishal ve dizanteride de etkilidir. Tatlandırılmış olan zamk eriği bazen tifo ateşinin erken safhalarının tedavisi için kullanılır.

Akasya Nasıl Kullanılır?

Suda kaynatılan akasya çiçeği, zihinsel yorgunluğu ve vücudu rahatlatan akasya çayı olarak tüketilmelidir. Akasyanın bir türü olan Acaci catechu’nun odununun suda kaynatılması ile Kadıhindi denilen bir madde elde edilir. Bu madde ise tıpta, kumaş boyamada ve deri sepelemesinde kullanılır. Arap zamkı ise Acacai arabia ve Acacai seneğal türlerinden elde edilir.

Akasya yaprakları ve çiçekleri kurutularak kullanılan akasya kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir. Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı elde edilir. Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>