ahududu Google

Ahududunun Sağlıktaki Faydaları

Ahududu (ağaççileği) : Gülgillerden; böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliğinden yetişir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi toplanıp, kurutulur. Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da yenir.

Ahududunun Faydaları

Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, boğaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır. Ateş’i düşürür. Üre ve şeker hastalarına da faydalıdır. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

Ahududu Nasıl Kullanılır?

Ahududunun çiçekleri kaynatılıp bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. Göz nezlesinde, göz banyo yaptırılırsa yararlıdır. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Ahududu yaprakları da meyvesi kadar yararlıdır. Çok uzun yıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Ahududu yaprağı çayı, harici olarak yaraların iyileşme süresinin hızlandırılmasından mide bulantısına, diş eti hastalıklarının tedavisinden safra akışını artırmaya kadar farklı rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Ahududu Çayı Nasıl Hazırlanır?

kurutulmuş ve ufalanmış yaprakları 1-2 saat soğuk suda beklettikten sonra aynı suyla kaynatılmaktır. 1 fincan için 1 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterlidir. Ateşin üzerinden aldıktan sonra 5 dakika soğumasını bekleyip süzerek içebilirsiniz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe günde 3 bardağa kadar içilmesinde bir sakınca yoktur. Eğer herhangi bir hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ahududu yaprağı çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Mide ülseri olanların ahududu yemeleri ve ahududu yaprağı çayı içmelerinin zararları olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>