ahlat Google

Ahlat Faydaları Nelerdir

Ahlat bitkisi (yaban armudu): Doğal ortamında yetişen ahlat bitkisi armut ile aşılanırsa çok güzel armutlar elde edilir. Ahlat bitkisinin faydaları arasında özellikle zehirli böcek sokmalarında kullanılması bulunmaktadır. Ahlatın bilinen bir çok çeşidi vardır. Ahlat gülgiller familyasından olan bir ağaç türüdür.

Gülgiller cinsinden olan, doğada kendi kendine yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Ahlat’ın yemişi iyice olgunlaştıktan sonra yenilmektedir. Yaban Armudu olarak da bilinen ahlat bitkisi, gülgiller familyasından olduğu için bazı cinslerinde diken bulunmaktadır. Ahlat kökü kendiliğinden yetişir ancak daha sonra ağacı aşılanır ve meyveleri olgunlaştığı zaman yenilir.

Ahlatın Faydaları?

Meyveleri ishali kesmeye yardımcı olur, Zehirli böcek sokmalarında filizleri dövülüp yaraya konulursa faydalı olur. Ahlat, yaban armudunun bir diğer adıdır. Ahlat meyvesinin içeriğinde tanen, şeker, meyve asitleri bulunmaktadır. Yaban armudu olarak da bilinen ahlatın pek çok faydası vardır.

Ahlat Nasıl Tüketilir?

İshali olanlar için ahlattan faydalanmak isteyenler ahlatın meyvelerini yediklerinde ishali kesilir. Zehirli hayvan sokmalarında ahlat ağacının filizleri dövülüp, ısırılan yere konulur veya yaprakları ve filizleri birlikte dövülüp sokulan yere bağlanır. Kalbi kuvvetlendirmek için ise ahlatın meyvesi yenmeye devam edilir. Böbrekleri çalıştırmak için ahlatın meyvesi yenmeye devam edilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>