adamotu Google

Adam Otunun Faydaları Nelerdir

Adamotu (köpekotu) : Patlıcangillerden; geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Kökü, insan şeklini andırır. Bilhassa Antalya çevresinde yetişir. İçeriğinde “Hyoscyamine”, “Hyoseine” ve “Atropine” vardır. Kök, etli, grimsi, sarı renkli, ekseriye iki parçalı çatal köklüdür. Gövde, otsu olup çok yıllık bir bitkidir.

Adamotunun yaprakları, topraktan fışkırır gibi yükselirler. Çiçekleri morumsu ve hoş kokuludur. Sonbaharda çiçek açar. Çiçekler, iki eşeyli ve tamdır. Meyveleri, turuncu renkli, hoş kokulu ve lezzetlidir. Meyveler erik görünümünde olup çok tohumludur ve 2-3 cm. çapındadır.

Adam Otunun Faydaları?

Adam Otu Suyu buruna çekildiğinde uyku getirir. Tohumları yutulduğunda kadın hastalıklarına ve rahim hastalıklarına karşı iyi gelir. Kanın hareketini keser, idrar yanmalarını azaltır, doğurganlığı artırır ve şifa vericidir.

Adam Otunun Taze yapraklarından elde edilen öz veya kuru yapraklarından elde edilen tozu, balmumu ile karıştırılarak merhem hazırlanır ve egzamalar için kullanılır.

Adam Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş kökleri ağrı kesici, uyuşturucu, sakinleştirici, yatıştırıcı, cinsel gücü artırıcı olarak kullanılır. Romatizma ağrılarının giderilmesinde ve tümörlerin tedavisinde yararlanılır. Kökleri süt ile kaynatılarak, yavaş iyileşen yaraların tedavisinde, astım, kolit, öksürük, saman nezlesi, şizofren ve bunun gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>