adaçayı Google

Adaçayı bitkisi (salvia officinalis) :

Ballıbabagillerden; özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran, temmuz aylarında açar. Yaprakları uzun, kenarları tırtıllı, beyazımsı yeşil renktedir. Hafif kafuru kokusu vardır. Çiçek açtığı zaman toplanıp, kurutulur.

Adaçayının Faydaları?

Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Adaçayının faydası bir bütün olarak tüm insan vücuduna yayılır. Ancak, adaçayının en büyük yararı, insan vücudunun bağışıklık sisteminedir. Ayrıca adaçayının özelliklerinden biri de soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmasıdır. Uzmanlar, adaçayının bir kaç bardağının bile, viral soğuk algınlığı ile ilişkili inflamasyonu azaltmak için yeterli olduğunu iddia ediyor.

Bu çay; aynı bitkisi gibi doğal antioksidanlar içeriği ile zengindir. Antioksidanlar, ağır metaller dahil olmak üzere zararlı bileşikleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Adaçayı yüksek ateşlenmeye karşı çok etkili bir içecektir. Adaçayının düzenli tüketimi kalp-damar sistemi hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

30 gr kuru adaçayı yaprağının üzerine 500 ml kaynar su koyun ve 10 dakika bekledikten sonra demlenir ve hazırlanır. Gün içinde, her yemekten önce, küçük porsiyonlarla içilir. Arzuya göre içine bal ve limon koya bilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>