acıağaç Google

Acıağaç (kuvasya ağacı)

Sedefotugillerden 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Hekimlikte ; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır. Etkili maddesi “Quassine”dir. Çok acıdır.

Acıağaç Faydaları

İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

Acı ağaç tükürük salgısını arttırır, mide ve barsak hareketlerini fazlalaştırır ve iştah açar. Acı ağaç sindirimi kolaylaştırır. Acı ağaç kuvvet verir, ateş düşürür. 1 litre suyun içine 5-10 gram ağaç yongası konulurak 5-6 saat bekletilir, sonra süzülür. Günde 3 defa yarım bardak ya da bir bardak içilir. Barsak solucanlarına karşı acı ağaç etkili olabilir.

Dâhili olarak alındığında yuvarlak solucanları ve lavman olarak kıl kurtlarını öldürür. Bu etkisi için iki yöntem vardır: Acı ağacın kaynatılmış soğutulmuş suyu ile lavman yapılır, ya da bu acı ağacın kaynatılıp soğutulmuş suyundan günde 3 bardak içilir. Acı ağaç mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Acı ağaç saçlardaki kepek sorunu için de faydalıdır. Acı ağacın haşlaması saç kepeğine karşı bir temizleyicidir. Acı ağacın haşere kovucu etkisi vardır. Haşere kovucu etki için 10 gram acı ağaç 60 gr. suda iyice kaynatılır
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>