Vajinal Atrofi nedir belirtileri nelerdir Google

Vajinal Atrofi nedir belirtileri nelerdir

Östrojen seviyesinin azlığı sebebiyle vajinal duvarlarda oluşan zayıflama ve iltihaplanma durumunda anlaşılan bir rahatsızlıktır. Vajinal Atrofi hakkında detaylı bilgileri makalemizden öğrenebilirsiniz.

Vajinal atrofi genellikle menapoz döneminin ardından gözlemlenmeye başlar. Buna karşılık rahatsızlık emzirme döneminde de ortaya çıkabilir.

Vajinal atrofi cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirir. Rahatsızlığın belirtileri genellikle vajinal kuruluk, vajinal yanma, idrarda yanma, idrar çıkmada sıklık, idrar yolu iltihabı, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık, cinsel ilişki sonrası hafif kanama ve vajinal kanalda kısalma ve sıkılaşma olarak ortaya çıkar.

Vajinal atrofinin nedeni düşük östrojen seviyesidir. Düşük östrojen dolaşımı vajinal dokuyu inceltir ve vajinanın elastikliğinde azalmaya neden olur. Vücuttaki östrojen seviyesi genellikle menapoz döneminde, perimenapoz döneminde, emzirme döneminde ve kemoterapi sonrası ortaya çıkar.

Hafif vajinal atrofi durumunda bazı kayganlaştırıcılar ve nemlendiriciler kadınlar için oldukça faydalı olabilir. Buna karşın eğer vajinal atrofi ciddi boyutlarda ise oral ve topikal östrojen terapileri uygulanır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>