bel soğukluğu Google

Cinsel hastalıklardan olan belsoğukluğu, tıptaki adı ile gonore, cinsel temasla insandan insana geçen bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Kuluçka dönemi 2-3 gün olup 7 günde sürebilir. Hastalık erkeklerde idrar yolunun ağzında yanma ve kaşıntı ile başlar. Hafif akıntı, kızarıklık ve şişkinlikten başka, akıntı sebebi ile yapışıklık vardır. Daha sonra koyu sarımtırak yeşil, kokusuz bir akıntı başlar. İdrar ederken yanmalar olur. Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap idrar yolunun, yani uretranın arkasına da bulaşır.

İdrar yolu iltihabı ( uretrit ), kronikleştiğinde sabahları sarı damlalar ve yapışmalar olur. Kadınlarda da sık idrar etme ve yanma belirtileriyle uretrit şeklinde başlayan belsoğukluğu, etrafa yayılarak bartolinit, vulvit, vaginit vb. hastalıklara neden olur.

Belsoğukluğu mikrobu kan yoluyla yayılarak cinsel organların dışında da hastalık yapmaktadır. Hastalık haslinde doktora başvurulmalıdır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>