ender saraç beslenme tavsiyeleri Google

ender saraç

ender saraç beslenme tavsiyeleri

Akşam ağır ve geç beslenmek, dolu mideyle yatağa girmek, kırmızı et, şarküteri ürünleri, yağlı peynirler, beyaz un ve beyaz şeker gibi rafine edilmiş gıdalar, tuzlu ve yağlı çerezler, yağlı kızartmalar, yağlı katkı sosları, cipsler, çikolatalar, şekerli ve asitli içecekler genelde şişmanlatıcı etkiye sahiptirler.

Oysa yavaş emilen ve bağırsaklarda yavaş hareket eden lifli, çeperli gıdalar, tam tahıllar, bakliyatlar, yeşil lifli yapraklı sebzeler, çok şekerli olmayan taze meyveler, az zeytinyağlı yemekler, doğal müsliler, yulaf ezmesi, derişiz beyaz et, yumurtanın beyazı gibi yiyecekler ise genelde daha düşük bir glisemik endekse sahiptirler ve kişide şişmanlatıcı etki pek oluşturmazlar.

Sağlıklı zayıflama programlarında günde en az 1,5-2 litre katkısız sıcak su ve günde en az 3-4 fincan şekersiz bitki çayı içmek çok önemlidir. Madensuyunu, gazlı olduğu için asitli içecekler grubuna sokmak yanlıştır.

Oysa tam tersine bu içecek asitten ziyade alkali bir yapıya sahiptir. Son dönemlerde fazla kırmızı et, asitli içecekler, kızartmalar, acılı baharatlar, ağrı kesici ilaçlar, şarküteri ürünleri gıdaların aşırı tüketimi daha asidik bir beslenme şekline yol açtı. Bu durum da, cilt problemleri, mide yanmaları, sindirim sistemi bozuklukları gibi birçok asidik problemin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Bu nedenle madensuyu, şekersiz kayısı kompostosu gibi bazı yardımcı katkılarla asit-baz dengesini sağlamak oldukça önemlidir.

Asit-baz dengesinin sağlandığı diyetlerde, kişilerde ciddi bir sindirim sistemi problemi olmaz. Diyetlerde mideyi tahriş etmeyecek olan ve yukarıda bahsedilen baharatları az miktarda almak da önemlidir. Uzun süre aç kalıp bir öğüne yüklenmek ve çok hızlı yemek yemek de yapılan hatalar arasındadır. Çünkü uzun süre aç kalan fizyoloji geç saatte ve hızlı yemek yendiği zaman bir savunma yapmakta ve kendini açlık tehlikesinde zannedip yenen yiyeceği daha çok yağa çevirip depolamaktadır.

Çok genel olarak değinecek olursam, sofranızdan ketentohumunu, normal müsliyi, yağsız beyaz eti, yulaf ezmesini, kuru fasulye hariç bakliyatları, tam tahılları, yeşil lifli yapraklı sebzeleri (özellikle tere ve roka), taze şekeri düşük mevsim meyve ve sebzelerini, bitki çaylarını, madensuyunu, yağsız süt ürünlerini eksik etmeyin.

Koku: nane, yeşil elma, zerdeçal, özel ayurvedik bir koku olan meda aroma kokusunun iştah kesmeye ve sağlıklı zayıflamaya olumlu etkisi bulunmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>